Punerea pietrei de temelie pentru noul Paraclis

Posted on Posted in Ansamblul Parohial

Duminică, 14 octombrie 2018, în ziua de prăznuire a Sfintei noastre Maici Cuvioasa Parascheva de la Iaşi, cu arhiereasca binecuvântare a Preasfinţitului Părinte VINCENŢIU, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, la parohia Buzoieni s-a săvârşit Slujba de punere a pietrei de temelie a Paraclisului parohial.

Astfel, după săvârşirea Sfintei Liturghii, înconjuraţi de P.C. Pr. Protopop Mihail Zotta şi de un sobor de preoţi format din: P.C. Pr. Cornel Vasilică (parohia Ogoru), P.C. Pr. Toma Gabriel (parohia Plevna), P.C. Pr. Voicu Daniel (parohia Lehliu Sat), P.C. Pr. Sandu Constantin-Nicolae (parohia Răzvani), am participat cu deosebită emoţie la această înălţătoare slujbă.

Mulţumind din suflet tuturor celor care ne-au fost alături în această aleasă şi sfântă zi, Îl rugăm pe Preabunul Dumnezeu să ne ajute să înălţăm locaş sfânt spre slava Sa, spre cinstirea Sfântului Cuvios Ioan Iacob Românul (Hozevitul) – ocrotitorul paraclisului şi spre mântuirea sufletelor creştinilor parohiei noastre, cât şi a tuturor celor care îi vor călca pragul “cu frică de Dumnezeu, cu credinţă şi cu dragoste.”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *